Ponad 200 lat temu Napoleon Bonaparte nazwał Gdańsk kluczem do wszystkiego i chociaż zdanie to miało wymiar czysto strategiczny, to jednak bez historii Gdańska nie da się w pełni poznać dziejów Polski i zachodzących w niej od wieków przemian. Świadomi roli, jaką odegrał ten bałtycki port, uczniowie dwóch chorzowskich szkół średnich – Curie i Słowaka, nawiązując do najlepszych tradycji wspólnych wypraw sprzed lat, połączyli siły i zorganizowali kolejną Wyprawę Naukową Curie-Słowak, tym razem do Trójmiasta.

W trzy dni, od 26 do 28 października 2021 r. ponad trzydziestu młodych ludzi wraz z opiekunami próbowało zrozumieć fenomen tego naznaczonego historią i kulturą miasta. W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzili Muzeum II wojny światowej. Nowoczesna i niezwykle różnorodna wystawa wzbudziła duże zainteresowanie licealistów. Poranek drugiego dnia był kontynuacją poznawania historii II wojny światowej. O metodach walki opowiadała wystawa w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie uczniowie mogli poznać rozwój techniczny polskiej żeglugi. Zwiedzono również wielce zasłużony niszczyciel ORP Błyskawica. Spacer po wybrzeżu ukazał oczom uczestników wyprawy również inne ważne statki takie jak Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Popołudnie poświęcone zostało na zrozumienie historii Gdańska. Zwiedzono Główne Miasto wraz z najważniejszymi zabytkami tj. Dworem Artusa, kamienicami na Długim Targu, Żurawiem Gdańskim, bramami Złotą, Wyżną, Zieloną, Katownią, bazyliką mariacką oraz Ratuszem. W tym ostatnim oprócz zabytkowego wyposażenia, rzemiosła artystycznego i wystawy historii Wolnego Miasta Gdańska zwrócono szczególną uwagę na Salę Czerwoną z jej najsłynniejszym malowidłem Apoteoza Gdańska Izaaka van den Blocke. Pod bramą stoczni przypomniano historię Grudnia 70 oraz Sierpnia 80, a także oddano hołd ofiarom komunizmu pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wpisując się w intensywny plan wyprawy, trzeci dzień rozpoczęto od dłuższego spaceru po Parku Oruńskim, następnie zaś udano się do Sopotu. Po poznaniu historii Grand Hotelu i roli tego obiektu w czasie i po II wojnie światowej licealiści przespacerowali się po molo oraz samym kurorcie. Z okien autokaru mogli zobaczyć ponadto gmachy Hali Olivii, w której odbył się pierwszy zjazd Solidarności oraz nowoczesną halę Ergo Areny.Mimo wciąż panującej epidemii koronawirusa, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego udało się chorzowskiej młodzieży zorganizować i z sukcesem zakończyć Wyprawę Naukową Curie-Słowak, dzięki czemu rozwinęli swoją wiedzę o Polsce, polityce i sztuce z perspektywy dziejów Trójmiasta.